İç Mimarlıkta Malzeme ve Detay
31 Mayıs 2020

İç Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Genco Berkin’in kaleme aldığı İç Mimarlıkta Malzeme ve Detay kitabı YEM Yayın tarafından yayımlandı. Başta iç mimarlık, mimarlık öğrencileri olmak üzere, meslek hayatına yeni adım atan tasarımcı ve uygulamacılar düşünülerek hazırlanan kitap, Doç. Dr. Genco Berkin’in 25 yıllık şantiye ve akademik tecrübelerinin bir ürünü.

İç Mimarlıkta Malzeme ve Detay’da, tasarımcılara detay ve malzeme ekseninde, tasarım sürecini destekleyecek eksiksiz bir donanım kazandırma hedefiyle (örneğin mobilya tasarlayabilmek için gerekli donanımları; ergonomi, malzeme, konstrüksiyon, mensucat, yüzey işlemleri, renk bilgisi) tüm veriler yalın ve kolay anlaşılabilir bir biçimde aktarılıyor. Kitapta iç mekân tasarımına yönelik 40 ayrı tasarım öğesi, hammaddenin işlenişi, malzeme seçiminde tasarımcının dikkat etmesi gereken konular ve şantiyede uygulanabilecek en uygun detay çözümlemesi bir araya getirilerek okuyucuya sunuluyor. Kitap, tasarımcıların, malzeme üretim yöntemlerini ve detay uygulamasını birlikte düşünüp, mekânı oluşturan her türlü elemanı mekânın bir parçasıymış gibi ele almalarına imkân veriyor.

Doç. Dr. Genco Berkin kimdir?

Brighton (İngiltere) ve Lefke Avrupa Üniversitesi’nde (KKTC) mimarlık eğitimi alan Genco Berkin, 1995 yılında, mezun olduğu okuldan gelen teklif üzerine araştırma görevlisi olarak akademik çalışmalarına başlamıştır. 1998 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde, Mimarlık Tarihi alanında hazırladığı “Mimari Ütopyalar” tezi ile yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 2006 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Yapı Fiziği ve Malzemesi Kürsüsünde yaptığı çalışmalarla doktor unvanını hak etmiş; 2015 yılında doçent unvanı almıştır.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Genco Berkin, “mimarlıkta ekolojik cam” üzerine araştırma geliştirme çalışmalarının yanı sıra “proje-tasarım derslerinin iyileştirilmesi” konusunda düşünceler üretmiştir.